Lektira

Popis lektire po razredima obuhvaća obvezne i izborne lektirne naslove prema Nastavnom planu i programu za osnovnu školu, Zagreb, 2006

eLektire,  link na  cjelovita djela hrvatskih i stranih pisaca s popisa obvezne školske lektirekoja su besplatno dostupna...

U prvom i drugom razredu osnovne škole učenik godišnje čita 10 cjelovitih književnih tekstova, od toga 2 obvezna književna teksta.

Od trećeg do osmog razreda osnovne škole učenik čita 8 cjelovitih književnih tekstova, od toga 2 obvezna književna teksta.

Popis obveznih književnih tekstova za cjelovito čitanje

1. i 2. razred osnovne škole:

Grimm, Jacob i Wilhelm: Crvenkapica, Snjeguljica, Trnoružica

Andersen, Hans Christian: Carevo novo ruho, Ružno pače, Tratinčica

3.,4. i 5. razred osnovne škole:

Brlić-Mažuranić, Ivana: Čudnovate zgode šegrta Hlapića

Lovrak, Mato: Družba Pere Kvržice

Balog, Zvonimir: izbor iz poezije

Vitez, Grigor: izbor iz poezije
Kušan, Ivan: Koko u Parizu

6.,7. i 8. razred osnovne škole:

Brlić-Mažuranić, Ivana: Priče iz davnine
Cesarić, Dobriša: izbor iz poezije
Gavran, Miro: Zaljubljen do ušiju
Glavašević, Siniša: Priče iz Vukovara
Mihelčić, Nada: Zeleni pas
Pavličić, Pavao: Trojica u trnju

Preporuke

Lista književnih djela za djecu i mlade za promicanje održivog razvoja (Agenda 2030)

Autor: Tea Kompar Jerković, 26. 3. 2021. 09:22

Lista književnih djela za djecu i mlade za promicanje održivog razvoja doprinos je ostvarenju 17 ciljeva UN-ovog programa održivog razvoja Agenda 2030.