> O školi  > Povijest
Povijest

Osnovna škola Lapad utemeljena je školske godine 1944./45. Kao četverogodišnja škola. Sedmogodišnjom postaje školske 1949./50. a u osmogodišnju prerasta 1953. godine. Danas Školu pohađa 1100 učenika od 1. do 8. razreda, a u svom sastavu ima četverogodišnju Područnu školu Montovjernu. Ima dugu, uspješnu tradiciju zasnovanu na temeljima prve eksperimentalne škole u Dubrovniku. Zahvaljujući kvalitetnom radu djelatnika i uspjehu učenika, Školi je 1985. godine dodijeljena Plaketa Dubrovnika za značajne rezulate u odgojno obrazovnoj djelatnosti i društvenim aktivnostima. Od 1976. godine pa do danas, školu su posjećivale i strane delegacije učitelja, studenata i učenika. Od 2000. godine OŠ Lapad uključena je u UNESCO- u mrežu škola. Velika pozornost posvećuje se okolišu i estetskom uređenju škole, što potvrđuju priznanja na republičkoj (1974./75.-srebrna, a 1979.- zlatna Plaketa Republičkog odbora u akciji "Higijena i estetsko uređenje odgojno obrazovnih ustanova i njihove sredine ") i europskoj razini ( Školi je u travnju ove godine dodijeljen status Europske Eko Škole i Zelena zastava).

Škola Lapad ističe se uspješnim provođenjem odgoja za ljudska prava, građansku odgovornost i demokraciju, suradnju između učenika, učitelja i roditelja.

Prateći suvremene trendove nastavnog procesa, u seminare Kvalitetne škole uključilo se 75% djelatnika, a većina ih je već završila cjelokupan program. Velika pozornost posvećuje se provedbi Školskog preventivnog programa kroz česta predavanja i radionice za učitelje, učenike i roditelje vezane uz prevenciju zlostavljanja djece.

U Školi se provode i programi očuvanja kulturne baštine ( kroz likovne, literarne dramske radionice ).

Uz Vijeće roditelja, pri Školi djeluje i Udruga roditelja za izbor kvalitetnog odgoja i obrazovanja.

Naša Škola je svojim aktivnostima i rezultatima rada prepoznatljiva u svojoj sredini, na županijskoj, regionalnoj i državnoj razini.

U Dubrovniku   01. kolovoza 2009.g.

Zapisala: Nela Mihović