Dani medijske pismenosti u OŠ Lapad

Autor: Tea Kompar Jerković, 26. 4. 2024.

Sedmi Dani medijske pismenosti, u organizaciji Agencije za elektroničke medije i UNICEF-a, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija te Ministarstva znanosti i obrazovanja, održavaju se od 22. do 28. travnja 2024. godine, uz brojna dodatna događanja u tjednima prije i poslije, a već treću godinu se provode i u našoj školi. Prošli je tjedan knjižničarka održala sate u 4.e i 5.e razredu, a nastavljaju i ostale stručne suradnice naše škole, tijekom ovog i sljedećeg tjedna, u sklopu Školskog preventivnog programa.

7. Dani medijske pismenosti obilježeni su na satima Hrvatskoga jezika 24. travnja i 25. travnja 2024.g. prigodnim predavanjem i radionicom naziva Ivan Gundulić i Marin Držić- influenceri svoga doba/ Pozitivni i negativni uzori. Gostujuća predavačica Mirjana Kaznačić učenicima 6.e približila je pojam influencer kroz povijesne primjere- biografijama i stvaralaštvom književnih uzora Ivana Gundulića i Marina Držića te Cvijete Zuzorić. Zanimljivim i poučnim predavanjem istražio se povijesni i kulturni kontekst djelovanja dvojice“ influencera“ Dubrovačke Republike, ali i potvrdio njihov neprocjenjivi utjecaj u današnjem vremenu.

U drugom radioničkom dijelu učenici su uz vođenje školske pedagoginje Sonje Ristić i učiteljice Hrvatskog jezika Lenke Violić Fjorović predstavili vlastite uzore – suvremene influencere nakon čega je uslijedio skupinski rad. Analiziralo se i kritički promišljalo o pozitivnim i negativnim primjerima tuđeg utjecaja u povijesti i danas. Radionica je završila zajedničkom raspravom i iznošenjem zaključaka.
Zahvaljujemo gospođi Mirjani Kaznačić na izdvojenome vremenu i dijeljenju svog znanja i iskustva!