English Language Day

Autor: Tea Kompar Jerković, 24. 4. 2024.

Datum 23. travnja je simboličan i značajan datum u svijetu svjetske književnosti i jezika. Na taj datum obilježavaju se Svjetski dan knjige i autorskih prava i Svjetski dan engleskog i španjolskog jezika.

Toga dana 1616. godine umrli su Miguel de Cervantes i William Shakespeare, a smatra se da je na isti datum i rođendan najpoznatijeg engleskog pisca. Osim što je najpoznatiji engleski pisac, Shakespeare je imao i značajan utjecaj na moderan engleski jezik. Svojom kreativnošću doprinio je stotinama novih riječi i fraza koje danas koristimo (npr. "gossip, fashionable, lonely, break the ice, love is blind..."), a nismo ni svjesni da ih dugujemo baš Williamu.
Također, engleski jezik je jezik međunarodne komunikacije. Ljudi iz različitih zemalja i kultura ga koriste kao sredstvo međusobne komunikacije iako im to nije prvi jezik. Engleski jezik je osnovno sredstvo za suradnju, komunikaciju i diplomaciju u današnje doba.

Sama zamisao obilježavanja Dana knjige zasniva se na katalonskom običaju darivanja knjiga i ruža na dan Svetog Juraja.
Ove značajne događaje, kao i Svjetski dan poezije koji se inače obilježava 21.ožujka u svrhu promoviranja čitanja, pisanja, proučavanja i objavljivanja poezije u svim oblicima, obilježili smo u našoj školskoj knjižnici ovaj utorak 23. travnja prigodnim druženje s našim dubrovačkim Englezom, počasnim britanskim konzulom i kolumnistom, gosparom Markom Thomasom.

Tijekom dvosatnog druženja učenici svih uzrasta uživali su u opuštenom razgovoru s izvornim govornikom, a on je uživao slušajući njih kako čitaju izabrane pjesme na engleskom jeziku koje su uvježbali sa svojim učiteljicama engleskog jezika Robertom Skvrce, Darijom Čanić i Majom Burmas Barović. Gospar Thomas je također učenicima pročitao svoju najdražu pjesmu te je rado odgovarao na mnogobrojna pitanja koja su učenici imali za njega.
Osim čitanja poezije i aktivnog korištenja engleskog jezika učenici su mogli uživati u još jednom britanskom običaju, a to je ispijanje crnog čaja s mlijekom te su mogli probati prave britanske poslastice. Druženje se završilo uz smijeh, britanski humor i čitanje "tongue twistera". Ovaj dan za cilj ima promoviranje multikulturalizma i višejezičnosti što je ovim susretom u našoj školi i ostvareno.
Ispod možete pročitati utiske i osvrt našeg gosta, a više fotografija možete pogledati OVDJE.

"English Language Day, celebrated annually on April 23rd, is like the Shakespeare of language holidays - it's all about making words play! And today I had the honour and privilege of presenting the English language at the Elementary school Lapad with a whole range of different classes and ages. And although the pupils might have differed in age they certainly didn’t differ in their willingness to speak English. Why April 23rd, you ask? Well, it just so happens to be the birthday and death date of none other than the Bard himself, William Shakespeare. So, we're not just celebrating the English language; we're giving a standing ovation to the guy who penned some of the wittiest puns and most memorable phrases in history. Being given the opportunity to see at first hand the pupils and listen to their poems was inspiring. I would like to congratulate the school, the teachers and all the pupils who attended for a very enjoyable day."