Biskup primio lapadske učenike – finaliste HKR-ovog kviza

Autor: Tea Kompar Jerković, 23. 6. 2022.

Dubrovački biskup mons. Roko Glasnović primio je u Biskupskom ordinarijatu u Dubrovniku u četvrtak, 23. lipnja ekipu vjeroučenika i vjeroučenica iz Osnovne škole Lapad s vjeroučiteljem Antunom Končićem koji su sudjelovali u finalu kviza „Pametna pitanja za pametne glave“ na Hrvatskom katoličkom radiju u Zagrebu. Čestitao im je na sudjelovanju i svemu onome što su postigli i kroz kviz naučili te im uručio prigodne darove.

U završnici kviza dubrovačka ekipa se natjecala s ekipom Osnovne škole Mertojak iz Splita i osvojila drugo mjesto. U prva dva dijela natjecanja ekipe su bile izjednačene. U trećem dijelu povela je ekipa iz Splita i zadržala prednost do kraja natjecanja. Ove školske godine u Pametnim pitanjima za pametne glave natjecalo se 20 ekipa iz cijele Hrvatske: od Donjeg Kraljevca na sjeveru do Dubrovnika na jugu i od Iloka na istoku do Crikvenice na zapadu.

U dubrovačkoj ekipi ‘Ribica’ iz OŠ Lapad bili su Petra Bogdanović, Roko Tokić i Dominik Koverlica te kao rezerva Laura Šapro.

Vjeroučitelj Končić je tom prigodom izjavio:  “To su pametna djeca. Ja mislim da je njima cijeli ovaj izlet u Zagreb bio jedan veliki dar, poklon i nagrada. Ovo je jako zabavan kviz i nije nekako šturo i monotono učenje. Prati se liturgijska godina, ponavlja se gradivo iz petog razreda koje su prošli iz vjeronauka, potiče ih se da više paze na satovima geografije, povijesti i hrvatskog jezika. Moje iskustvo do sada govori da je djeci jako zabavna priprema za ovaj kviz koliko i samo natjecanje na kvizu.”

Obje ekipe, pod natjecateljskim imenima Kapljice i Ribice, u Zagrebu su bile smještene kod franjevaca trećoredaca na Ksaveru u Zagrebu. Nakon završetka natjecanja na Hrvatskom katoličkom radiju ekipe su zajedno s vjeroučiteljima, suvoditeljem emisije Domagojem Pejićem te urednicom i voditeljicom kviza Snježanom Kirinić Grubić otišli u šetnju centrom grada Zagreba, zatim na sladoled, a zadržali su se i na Kamenitim vratima.

Tijekom cjelogodišnjeg natjecanja, koje je bilo organizirano u nekoliko krugova, finalisti su dokazali da su “pametne glavice” i da zaslužuju vrijedne nagrade koje im je pripremio HKR. Nagrađeni su, uz ostalo, zlatnim i srebrnim medaljama i peharima, dok su brončane medalje pripale trećeplasiranoj ekipi iz OŠ Rude. Nagrade su natjecateljima dodijelili ravnatelj radija vlč. Krunoslav Novak i glavni urednik Siniša Kovačić. Tijekom dodjele male pametne glave jednoglasno su otkrile koji dio natjecanja im je bio najlakši. “Evanđelja, jer smo ih dobro naučili prije”, složno su kazali. S druge strane, malim pametnim glavama najteže su bila pitanja asocijacije i kronologija, izvijestili su na stranicama HKM-a.

Snimku finalne emisije možete poslušati OVDJE.

(TEKST I FOTOGRAFIJE PREUZETI SA: Dubrovačka biskupija)