e-Potvrde za učenike

Autor: Tea Kompar Jerković, 8. 9. 2022.

Ovom je e-uslugom omogućeno izdavanje potvrda o trenutnom statusu školovanja za učenike osnovnih i srednjih škola.

Prijavljujete se za ostvarivanje prava na učenički prijevoz ili dječji doplatak, a treba vam potvrda da ste učenik? Po nju ne morate više odlaziti u tajništvo škole, već e-potvrdu možete dobiti i digitalnim putem, na sljedećoj poveznici.

Prijavljujete se svojim AAI identitetom (za učenike, podaci kojima ulazite u e-Dnevnik) ili pristupnim podacima u sustavu e-Građani (roditelji preko Fine, bankovnih tokena ili elektroničke osobne iskaznice - eOI).

U padajućem izborniku moguće je izabrati svrhu potvrde. Potvrde koje su izdane putem ove usluge zamjenjuju u potpunosti potvrdu iz škole u svim pravnim poslovima te više nije potrebno dolaziti osobno po potvrdu u tajništvo škole.

Potvrde je, moguće spremiti na računalo, slati ili ispisivati, ovisno o potrebama.

Potvrdu je moguće generirati u svrhu dokazivanja da je učenik u aktualnoj školskoj godini upisan u program i razred, odnosno da ima status redovitog učenika. Popis raznih svrha za koje je moguće generirati potvrde dostupan je nakon prijave u aplikaciju. Tako se naprimjer potvrde mogu generirati u svrhu:

• ostvarivanja prava na učenički prijevoz
  • ostvarivanja prava na dječji doplatak
  • smještaja u učeničkom domu
  • stipendiranja
  • ostvarivanja prava na socijalnu pomoć
  • i drugo.

Sustav za izdavanje potvrda podatke o učenicima preuzima iz baze podataka eMatica. U slučaju da primijetite neki pogrešan podatak (ime/prezime/datum rođenja/0IB/adresa prebivališta-boravišta) na kreiranoj potvrdi, potrebno je obratiti se u tajništvo škole.

Funkcionalnost za ispis potvrda omogućit će se otvaranjem nove školske godine u sustavima e-Dnevnik i e-Matica.
Status učenika, odnosno potvrda o statusu se generira za školsku godinu pa će ispis potvrda iz e-Dnevnika biti omogućen nakon što se odradi proces otvaranja nove školske godine u oba sustava.

Preuzeto sa: e Građani.