PROJEKT „BLUE-CONNECT - EUROPSKA NOĆ ISTRAŽIVAČA 2022-2023“

Autor: Tea Kompar Jerković, 3. 10. 2022.

Europska noć istraživača dugogodišnja je inicijativa Europske komisije u području znanosti kojoj je naglasak na popularizaciji znanosti. Aktivnosti su namijenjene većinom mlađoj populaciji, odnosno osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj djeci te široj javnosti, a svrha im je zabava, učenje uz igru i prezentacije te osvještavanje šire javnosti o glavnim porukama projekta.

Na radionicama koje su održane na Sveučilištu u Dubrovniku, u petak 30. rujna, u sklopu izvannastavne aktivnosti Robotika sudjelovali su i učenici naše Škole: Nika Radošević (5.e), David Vukas Džaić (6.c), Tomas Perčin (6.d), Ana Ivušić (7.c), Lucija Lonza (7.c), Marija Mikelj (7.c), Nikola Marinović (7.c), Luka Vojvoda (7.e), Ivano Ivanković (7.c) i Ivor Dropulić (7.d) uz pratnju predmetne učiteljice informatike Maje Grbavac koji su ovom prilikom dobili i prigodne poklone. Posjetili smo radionicu „Zaronite s nama u svijet podvodne robotike“ u laboratoriju za inteligentne autonomne sustave (LARIAT) i radionicu „Plovim brodom pažljivo i more čuvam marljivo“ pri Pomorskom odjelu.

U laboratoriju za inteligentne autonomne sustave (LARIAT) u uvodnom dijelu učenici su se upoznali s podvodnim robotima, njihovim radom, senzorima i algoritmima koji ih pokreću. Svaki sudionik radionice imao je priliku upravljati podvodnim robotom s ciljem prikupljanja otpada iz mora.

Na radionici „Plovim brodom pažljivo i more čuvam marljivo“ učenici su se upoznali s procesima upravljanja brodom na zapovjedničkom mostu (nautički simulator) kao i s procesima koji se odvijaju u strojarnici broda tijekom navigacije (brodostrojarski simulator).

U iščekivanju sljedeće radionice koja će vrlo brzo biti u našoj Školi pogledajte naše doživljaje i dojmove u fotografiji.