TERENSKA NASTAVA 5-8 RAZREDA

Autor: Administrator , 28. 1. 2019.

Dana 24. siječnja 2019. organizirana je terenska nastava u staroj gradskoj jezgri za učenike viših razreda OŠ Lapad.

U Kino Sloboda upriličena je predstava “ Profesore dajte 2”, komedija koja zabavlja publiku diljem Hrvatske.

Kroz 45 minuta humora glumac je vodio učenike i učitelje-pratitelje u prostor i svijet veselih školskih događanja.

Tako su se upoznali sa raznim zanimljivim likovima i uživali u  nevjerojatnim izmjenama karaktera i naglasaka glavnog glumca Matka Elezovića.

Nakon odgledane predstave učenici 5-ih razreda obišli su Narodnu knjižnicu i Aqvarium, gdje smu razgledali morsku floru i faunu.

Terensku nastavu zaokružili su razgledavanjem, istraživanjem i razgovorom o kulturnim znamenitostima  u povijesnoj jezgri.

Učenici 6-ih razreda obišli su sakralne objekte : pravoslavnu crkvu i  islamsku zajednicu  sa ciljem vrednovanja kulturnih i vjerskih različitosti

te razvijanja društveno komunikacijskih vještina. Kako bi se  upoznali  sa kulturno-povijesnim znamenitostima i prirodnim ljepotama i resursima svoga grada,

te razvijali pozitivne stavove prema kulturno-povijesnoj baštini organiziran im je obilazak Kneževog dvora.

Učenici 7-ih razreda imali su ranovrsne sadržaje, pa su učenici 7e. i 7d. razreda  obišli  Umjetničku galerijU Dubrovnik

te uz pratnju kustosice razgledavali i učili o poznatim umjetničkim djelima hrvatskih slikara, kao što su portreti i pejzaži Vlaha Bukovca i vedute Dubrovnika

slikara Toma Gusića. Na kraju su  pogledali edukativni i zanimljivi  film o Celestinu Medoviću, istaknutom hrvatskom slikaru porijeklom iz Kune s poluotoka Pelješca.

Kao iznenađenje UGD učenicima je priredila grickalice i osvježavajuće sokove.

Učenici 7a i 8b  razreda zajedno su razgledavali kulturno-povijesne znamenitosti uz stručno vodstvo gđe Ivane Radinković iz Društva turističkih vodiča Dubrovnik

koja ih je provela po Gradu pričajući zanimljive i poučne priče o životu u Gradu-od postanka Grada, preko Dubrovačke Republike pa do Domovinskog rata.

Učenike se posebno dojmila priča ispred nekadašnjeg nahodišta u Zlatarićevoj ulici, o čudesnom čempresu na crkvici sv. Josipa te ona o Isusovoj pelenici,

koju su na kraju i vidjeli u Riznici Katedrale, a i odslušali ujedno zanimljivo predavanje. Vesela, zabavna, ali i poučna terenska nastava za njih je završila ručkom u "Mezzanave".

Učenici 8 e i 8 d razreda posjetili su Dom Marina Držića i uz stručno vodstvo Valerije Jurjević i Jasmine Runje upoznali se sa životom i djelom našeg poznatog pisca i komediografa.

Staru gradsku jezgru detaljnije  su upoznali uz pomoć gđe Marine Missoni Barišić iz Društva turističkih vodiča Dubrovnika, koja ih je provela po manje poznatim dijelovima Grada

pričajući izuzetno zanimljive i poučne priče o nekadašnjem životu u Gradu. Neki učenici su prvi put prošetali najstarijim i najvišim dijelom  Grada, zvanim Sv. Marija.

Terensku nastavu završili su istraživačkom nastavom gdje su uz pomoć plana Grada pronalazili u grupama skrivene dijelove Grada, te uz zabavu i igru naučili više o svome Gradu.