👔 Dan kravate - OŠ Lapad 👔

Autor: Tea Kompar Jerković, 22. 10. 2021.

Netko je rekao da je tradicija napredak koji je uspješan. Nikada ne smijemo zaboraviti da će ono što radimo i kažemo postati tradicija za one koji dolaze poslije nas.
Stoga ne smijemo biti zadovoljni s prenošenjem onoga što smo dobili, moramo dodati nešto novo. Tako svaka generacija napušta dio tradicije prošlosti i dodaje nešto svoje. (Jean D'Ormesson)

👔 18. listopada obilježava se Svjetski dan kravate čiji je cilj promoviranje tog univerzalno prepoznatljivog hrvatskog simbola. Lapad ga je odlučio obilježiti ga na originalan, svoj način i to skladu s poslovicom “na mladima svijet ostaje” jer je tradicija skup najboljih trenutaka i najljepših vrijednosti koje su nam sačuvali naši preci, a koje ćemo mi prenijeti dalje.

👔 Osmaši su bili posebno vrijedni pa su prvo s nastavnicom Mirandom oslikali rekvizite za fotografiranje koji su potom postavljeni u školski hol, a učenici ( i djelatnici) odmah su ih i rado iskoristili. 😊
👔 Onda je na amfiteatru organizirano i glavno događanje - međurazredno natjecanje osmaša u vezanju kravata! Glavni ukras bilo je “nešto staro, posuđeno i crveno” - velika crvena kravata koju nam je u nasljeđe predala naša draga kolegica prof.Mirjana Kaznačić. Kriteriji biranja pobjednika bili su brzina, ali i preciznost, dok se vrsta čvora prepustila učenicima na volju.
👔 Natjecanje je bilo, najblaže rečeno, napeto i uzbudljivo do same završnice! Boje 8.d branili su Mario Gudelj, Sara Mage i Roko Šimunović. 8.e su zastupali Matej Gojavić, Ivan Marušić i Kristijan Trkulja, a 8.f je imao najviše predstavnika, njih čak 5 : Marija Estera Bulić, Ivona Kalafatović, Nikaola Krstulović, Leo Ratković i Niko Šumić.
Ostali učenici su srčano i glasno navijali za svoje favorite i bodrenjem držali atmosferu na vrhuncu.
U samoj završnici sudjelovali su pobjednici svakog razreda: Mario (8.d), Matej (8.e) i Ivona (8.f). Konačni pobjednik bio je Matej, 2.mjesto pripalo je Ivoni, a broncom se okitio Mario.
Učenici su osvojili vrijedne nagrade, pobjednik poklon bon od 200 kn, a 2. i 3. mjesto bon od 100 kn i čokoladu. Ovim putem Škola se zahvaljuje pizzeriji Tutto bene na velikodušnom sponzoriranju nagrađenih!
👔 Tradicionalno su učenici i učitelji škole odjenuli kravate, a u 7.c je održana prezentacija naslova Povijest kravate učenika Nika Kapovića. Učenici su upoznati s povijesnim presjekom nastanka kravate, njezinom važnom simbolikom te suvremenim općekulturalnim zanimljivostima poput instalacije Kravata oko Arene.
👔 Poslušajte 3.f u izvedbi pjesme "Kravata"!
Škola za život, druženje po mjeri učenika i nastavnika!🤗
Nikom nije ljepše neg je nam, samo da je tako svaki dan!