Brunov osvrt/esej nagrađen na natječaju "Tvoja staza" za mjesec listopad Dubrovačkih knjižnica

Autor: Tea Kompar Jerković, 25. 11. 2021.

🖋️ Bruno Baranac, učenik 7.e razreda OŠ Lapad, osvrt na roman ''Tajni dnevnik Adriana Molea (13 ¾)'' autorice Sue Townsed (mentorica Lenka Violić Fjorović)

✍️ Roman Tajni dnevnik Adriana Molea autorice Sue Townsed, objavljen je 7. listopada 1982. godine u Engleskoj. Roman je pisan u obliku dnevnika i namijenjen je mladim čitateljima, no mogu ga čitati i odrasli. Nakladnik prvoga izdanja bio je Methuen, a roman je kasnije preveden na više jezika i prodavao se u milijunima primjeraka. Autorici je ovo bio prvi roman koji je objavila s 35 godina, a kasnije je objavila i nastavke.
✍️ Roman se bavi problemima odrastanja tinejdžera u obitelji i društvu. Adrian je dječak s puno interesa i raznih ciljeva koji u razdoblju od svoje 13 ¾. do 15. godine susreće različite probleme u obitelji i društvu. U tom periodu izražava svoja mišljenja, poglede i kritike o raznim stvarima, ljudima i događajima. Najviše se osvrće na svoje želje i na odnos s bližnjima. Glavna događanja prate Adriana, koji živi s ocem i majkom te ima neobičan odnos s njima. U Adrianovom životu važni su: prijatelj Nigel, djevojka Pandora i Bert Baxter, starac kojemu Adrian pomaže.
✍️ Kroz opise događaja i Adrianove zapise možemo zaključiti da nitko nije savršen i da treba imati strpljenja i razumijevanja prema ljudima. Djelo nam ukazuje na to da trebamo imati samopouzdanja u sebe i svoje ideje. Roman je napisan iz perspektive djeteta i zato je bliži mlađim čitateljima. Opisano je mnogo događaja iz svakodnevice na humorističan, dinamičan i iskren način. Kroz roman dobivamo uvid koliko problemi u obitelji mogu utjecati na dječji život. Ovaj roman bih preporučio djeci, ali i roditeljima. Djeca mogu saznati kako drugo dijete doživljava roditelje, prijatelje i samoga sebe, a s druge strane roditelji mogu saznati kako dijete proživljava važne događaje tijekom svoga odrastanja.