Terenska nastava sedmih razreda

Autor: Tea Kompar Jerković, 22. 3. 2022.

Učenici sedmih razreda, sa svojim su razrednicama Nancy Obradović, Mirandom Rako
Kuzmanić, Lenkom Violić Fjorović i sa učiteljicama (kao pratnjom) Robertom Skvrce,
Hadžirom Brković i Anelom Barčić, u ponedjeljak 21. ožujka posjetili Arheološki i
Prirodoslovni muzej, prošetali gradskim zidinama te obišli gradsku jezgru uz stručno vodstvo.

Arheologinja i povjesničarka umjetnosti Liljana Kovačić približila je učenicima građu u
prizemlju tvrđave Revelin. Tako su učenicima predstavljeni najreprezentativniji dijelovi
kamenog namještaja predromaničkog i ranoromaničkog sloga: oltarne pregrade,
propovjedaonica, ciborij i kamena arhitektonska plastika (stupovi, kapiteli, portali,prozori).
U sklopu fundusa Revelin, arheološka istraživanja/prostorni razvoj/ljevaonica bilo je riječi i o slijedu građenja dvaju utvrda na istoj lokaciji: prve iz sredine 15. stoljeća s pripadajućim sadržajima kao što su peći za lijevanje topova i zvona, kuće raznih majstora ljevača i majstora graditelja.
Muzejska pedagoginja D. Tullio pokazala je učenicima zanimljive predstavnike biljnog i životinjskog svijeta muzejskoga fundusa: Zbirku sisavaca, Zbirku rakova, Zbirku gmazova i vodozemaca, Zbirku riba. Posjet je upotpunilo edukativno- interaktivno predavanje s naglaskom na temama iz biologije, ekologije i zaštite prirode.
Turistička vodičica Ines Putica podijelila je s učenicima zanimljivosti o zagonetnoj povijesti Grada i o temeljima njegove kulturne baštine.
Jedinstveni doživljaj gradske jezgre upotpunila je šetnja povijesnim zidinama.
Fotografije pogledajte OVDJE.