Putevima Dubrovačke Republike

Autor: Tea Kompar Jerković, 18. 9. 2023.

U petak, 15. rujna, 6.c razred je u pratnji razrednice i pedagoginje prošetao Putevima Dubrovačke Republike.
Učenici su posjetili Kupare gdje su vidjeli mjesto na kojemu se vadila glina. Povirili su u peć Kabogine ciglane koja se zadnji put ugasila 1927.
🏺U njoj su se pekle kupe za krovove kuća staroga grada i šire okolice. Učenici su imali priliku poslušati kako se vadila i obrađivala glina te kako je tekao proces izrade kupa.
Potom su prošetali do Srebrenoga, od kuda se jedrenjacima otpremala kupa prema Gradu i okolici.
📜O toj lokaciji svjedoče i ulomci amfora zdjelica i drugi nalazi koji se i danas mogu naći u muljevitom morskom dnu.
⛵ Uvidjeli su kolika je bila važnost zaklonjenih luka za ono doba te kako je bilo trgovati jedrenjacima i karavanama.
I naravno jedva su dočekali osvježenje u prekrasnom bistrom moru... 🌊