Posjet ljetnikovcu Bunić - Kaboga

Autor: Tea Kompar Jerković, 24. 10. 2023.

Učenici koji pohađaju dodatnu nastavu iz Povijesti i izvannastavnu aktivnost Matematika kroz povijest, ovoga su četvrtka u pratnji učiteljica Katije Matušić Došen i Matee Pavlović posjetili ljetnikovac Bunić - Kaboga.

Uz stručno vodstvo, naučili su da su ljetnikovci važan dio Dubrovačke Republike, da je ljetnikovac Bunić - Kaboga primjer jedinstvene arhitekture 15. i 16. stoljeća.

Učenici su poveli i diskusiju o problematici očuvanja ostalih zapuštenih ljetnikovaca na području Dubrovnika, te u koju bi se svrhu mogli koristiti. Na kraju diskusije učenici su došli do zaključka da je očuvanje kulturne baštine jako važno, te su saznali da ubrzo slijedi rekonstrukcija ljetnikovca Gučetić - Lazarević u sklopu kojeg je planiran i Memorijalni centar našeg poznatog matematičara, fizičara, pjesnika i filozofa Ruđera Boškovića.