Vijesti iz knjižnice

Lexie - aplikacija za ugodno učenje i čitanje u knjižnici OŠ Lapad

Autor: Tea Kompar Jerković, 26. 9. 2023.

Nacionalna i sveučilišna knjižnica 10. studenog 2022. predstavila je projekt: Čitam lakše, pristupačnost čitanja digitalnih sadržaja.

Naša je škola među 150 školskih i narodnih knjižnica koje su uključene u ovaj projekt. Zahvaljujući tome, našim je učenicima omogućen pristup aplikaciji za lakše čitanje Lexie, u kojoj se nalaze djela iz digitalnih zbirki NSK kao i knjige iz eLektire te klasici i kratke priče. Knjige su prilagođene osobama s disleksijom ili drugim poteškoćama u čitanju i mogu se čitati pomoću alata za prilagodbu teksta, a aplikacija se može koristiti na računalima, mobitelima i tabletima.

S obzirom na ograničenja korištenja, pristup će biti omogućen jednom korisniku istovremeno (tj. korisnika može biti više, no u istom trenutku aplikaciju će moći koristiti samo jedan korisnik). Također, budući da je riječ o pilot projektu, pristup platformi bit će omogućen u razdoblju od devet mjeseci, od rujna 2023. do lipnja 2024. godine. Za sve informacije zainteresirani roditelji i učenici mogu se obratiti školskoj knjižničarki Tei Kompar Jerković.

Aplikacija nudi pristup zbirci djela koju je u sklopu projekta poticanja čitanja pripremila Nacionalna i sveučilišna knjižnica te zbirkama s eLektirama, klasicima i kratkim pričama. Nova djela iz fonda NSK bit će dostupna u aplikaciji i na portalu Digitalne zbirke NSK. U aplikaciju je moguće dodavati vlastite digitalne knjige i tekstove, izrađivati radove i skripte za učenje uz pomoć bilješki iz knjiga, udžbenika i internetskih izvora. Sve tekstove korisnici mogu čitati uz alate za prilagodbu teksta, olakšavanje i poboljšavanje čitanja. Tekstove korisnici mogu čitati sami ili ih aplikacija može čitati za njih.

Što je LEXIE?

Lexie je web aplikacija uz koju se ugodno čita i uči. Pristupa joj se putem web browsera na računalima, tabletima i telefonima. S Lexie čitaj eKnjige i druge digitalne formate, pa čak i tiskane tekstove. Koristi tekst editor i razne online digitalne knjižnice ili kreiraj vlastitu knjižnicu. Lexie je u principu sve što ti ikada može trebati za zabavu i uživanje u svijetu knjiga i priča, školu i učenje, vježbanje čitanja, pripremu materijala, skripti i lekcija. I dijeljenje svih tvojih tekstova sa drugima.

U ovom videu upoznaj Lexie od glave do pete.

ZA KOGA JE LEXIE?

Lexie je namijenjena svima. Univerzalni dizajn podržava sve načine čitanja i stilove učenja. Odlična je za knjigoljupce, učenike, studente, saveznik je roditeljima, logopedima i učiteljima, a odlično surađuje i s knjižničarima. Dodatno olakšava djeci i odraslima s disleksijom ili teškoćama čitanja. S Lexie ćeš pronaći najugodnije iskustvo čitanja, potpuno prilagođeno tebi.

ŠTO SVE MOGU S LEXIE?

Kratak odgovor bi bio - s Lexie možeš sve!

• pročitaj lektiru ili bilo koju drugu vrstu teksta - eKnjige, PDF-ove, Word dokumente, fotke iz tiskanih knjiga ili članke s weba...skoro da nema granice :)
  • čitaj uz prilagođen izgled teksta ili Lexie može čitati za tebe pomoću Text to Speech opcije
  • kreiraj vlastite, uređuj, prilagodi i kombiniraj tekstove i materijale baš onako kako tebi treba
  • tako uređene ih isprintaj, ako ti više paše čitati s papira
  • kreiraj vlastitu digitalnu knjižnicu, dostupnu gdje god da se nalaziš
  • vježbaj i ojačaj svoj mišić za čitanje uz alate za olakšavanje čitanja, poboljšavanje brzine čitanja, točnosti, tečnosti i razumjevanja pročitanog te održavanja ritma čitanja

ZAŠTO JE LEXIE JAKO KORISNA ZA SVE S DISLEKSIJOM I TEŠKOĆAMA ČITANJA?

Naše alate temeljimo na istraživanjima disleksije, tehnikama i alatima za olakšavanje čitanja. Lexie koristi OmoType font sustav prilagođen osobama s disleksijom, a općenito olakšava prepoznavanje slova i riječi. Osim toga tekst je moguće u potpunosti

• prilagoditi tvojim jedinstvenim potrebama,
  • rastaviti ga na slogove i
  • označiti zrcalno slična slova.

Tu je i Text to Speech na hrvatskom i engleskom, s dodatnim alatima za razvoj čitalačkih vještina.  Lexie je posebno dobra prema onima koji imaju disleksiju ili druge teškoće čitanja, ali i prema vama koji svakodnevno čitate s njima.