Vijesti iz knjižnice

NIKOL ŠLINGAR IDE U SISAK NA 8. DRŽAVNO NATJECANJE U ČITANJU NAGLAS

Autor: Tea Kompar Jerković, 23. 10. 2023.

8. županijsko Natjecanje u čitanju naglas održano je u petak, 20. listopada, u čitaonici Narodne knjižnice Grad. Natjecalo se 16 učenika iz 11 osnovnih škola. Inicijator Natjecanja na državnoj razini su Narodna knjižnica i čitaonica “Vlado Gotovac” Sisak i Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež pri Hrvatskom knjižničarskom društvu. Cilj je poticanje čitanja i čitanja naglas, popularizacija knjige, poticanje usmenog izražavanja i pozitivnog natjecateljskog duha.

Natjecanje su moderirale voditeljica Narodne knjižnice Grad Zlatka Mustahinić i knjižničarka Leona Ribić Radić. Prosudbena komisija u sastavu profesorica hrvatskoga jezika i književnosti Mirjane Žeravice i Tajane Ivanković Martić te radijske voditeljice Nike Nagy, imala je težak zadatak. U izboru najboljeg natjecatelja uz jasnoću i razgovjetnosti čitanja ocjenjivala se kreativnost uvodnog dijela, izražajnost u nastupu, primjerenost teksta uzrastu te sveukupni dojam.

Najuspješnija u mlađoj kategoriji bila je Nikol Šlingar, učenica 4. r. OŠ Lapad, pod mentorstvom Marijane Pasquallichio, a u starijoj kategoriji Marija Begović, učenica 7. r. OŠ Župa Dubrovačka, pod mentorstvom Tanje Galjuf. Pobjednice će zajedno sa svojim mentoricama predstavljati Dubrovačko – neretvansku županiju na 8. državnom Natjecanju u čitanju naglas koje će se održati 9. i 10. studenoga u Sisku. Na natjecanju je sudjelovala Nicol Kordić, učenica 8. razreda, pod mentorstvom učiteljice Mije Bačić.